Informačný portál o leasingoch, úveroch a pôžičkách na auto

Leasing na auto


 

Na leasing sa dá zjednodušene pozerať ako na prenájom. Pri leasingu auta si prenajímate auto na určité obdobie, platíte zaň formou leasingových splátok. Auto patrí leasingovej spoločnosti. Po skončení dohodnutého obdobia a uhradení všetkých splátok sa auto nestáva automaticky vašim majetkom. Máte naň predkupné právo a môžete sa rozhodnúť si ho odkúpiť.

 

Netreba mať z vybavovačiek strach. Banky sa v dnešnej dobre predháňajú v získavaní nových klientov. Aktívne sú aj nebankové spoločnosti. Lákajú výhodnými a rýchlimi pôžičkami na nové ale aj ojazdené autá na splátky. Všetkým potrebným k získaniu výhodného úveru alebo leasingu vás banka alebo leasingová spoločnosť prevedie sama. Je tiež dobré byť informovaný o tom do čoho idete, za čo vlastne a akou formou budete platiť. Všetky potrebné informácie nájdete na týchto stránkach. Nájdete tu úverové kalkulačky, podrobné návody a porovnania s aktuálnymi číslami.  Nájdete tu tiež prepojenia na spoločnosti, ktoré poskytujú online lízingy či online pôžičky.

 

Keď sa kohokoľvek opýtate na to, čo si predstaviť pod pojmom leasing auta, zvyčajne sa dozviete množstvo informácií. Je veľmi ľahké byť informáciami zahltený. Druhov leasingu je niekoľko, no ľahko si medzi nimi zapamätáte rozdiely. Čo je máte pod leasingom predstaviť?

 

 

Lízing auta sa ľahko mýli s úverom na auto. Inak povedané pôžičkou na auto alebo autoúverom.

Pri leasingu je počas celého splácania leasingová spoločnosť majiteľom auta. Po dosplácaní máte na auto predkupné právo a môžete si ho odkúpiť za vopred dohodnutú cenu. Môže to byť fixná suma alebo percento z kúpnej ceny automobilu.

Pri úvere sa stávate majiteľom auta okamžite. S autom môžete narábať, ako s vašim majtekom, takže ho môžete napríklad aj predať. Viac sa o úveroch na auto dočítate v článku [ Pôžička, úver na auto ].

 

Ak vás zaujíma leasing auta, pozrite si kompletné porovnanie rozdielov medzi leasingami automobilov a spotrebnými úvermi na auto.
[ Úver alebo leasing ? ]

 

 

Je jedno či si chcete na leasing prenajať ojazdené auto z autobazáru, odobraté auto niekoho kto nesplácal alebo auto celkom nové. Leasingov je niekoľko druhov, povieme si o nich podrobnejšie. Pri leasingoch auta by ste mali počítať s prvou, mimoriadnou splátkou. Nazýva sa akontácia a pohybuje sa od 10% do 70% z kúpnej ceny auta. Akontácia je vlastne záloha. Je možné prenajať si auto ma leasing aj bez akontácie. Znamená to, že vám leasingová spoločnosť túto prvú mimoriadnu splátku odpustí. Stáva sa to najmä z reklamných dôvodov pri nových autách, keď sa leasingové spoločnosti predháňajú v získavaní nových klientov.

 

Tiež by ste mali počítať s tým, že pri každej forme leasingu budete musieť dokladovať príjmy. Ak ste podnikateľ, budete dokladať kópie daňových priznaní za 1-2 roky dozadu. Niekedy sú potrebné aj výkazy zo zisku.

 

 

Finančný leasing — Kúpim auto cez lízingovú spoločnosť s prvou väčšou splátkou a predkupným právom

Za auto zaplatíte leasingovej spoločnosti prvú splátkuakontáciu. Leasingová spoločnosť za vás zaplatí zvyšok ceny. Tento rozdiel budete leasingovej spoločnosti splácať počas dohodnutého obdobia leasingovými splátkami. Automobil je vo vlastníctve leasingovej spoločnosti. Po tom ako dosplácate rozdiel ceny spolu s úrokmi, z ktorých leasingová spoločnosť žije, ste prvý v poradí kto si môže odkúpiť auto. Na auto alebo motorku máte predkupné právo. Podrobné informácie o finančnom leasingu
[ Finančný leasing ].

 

 

Spätný leasing — Odpredám auto lízingovej spoločnosti

Za automobil alebo motorku ste zaplatili jeho predajcovi plnú sumu. Auto je vo vašom osobnom vlastníctve. Ak máte finančné problémy alebo jednoducho potrebujete peniaze ihneď použiť na niečo iné. Vtedy sa môžete rozhodnúť, že odpredáte auto leasingovej spoločnosti. Leasingová spoločnosť si odhadne jeho cenu, podobne ako pri akontácii odpočíta akoby prvú splátku a rozdiel vám vyplatí na váš účet. Auto sa stane majetkom leasingovej spoločnosti. Podľa splátkového kalendára ho teraz budete splácať a naďalej využívať. Po tom ako dosplácate ste prvý v poradí kto si môže odkúpiť auto - máte naň predkupné právo. Výhodou je teda, že ste získali väčšinu finančnej hotovosti z auta okamžite na použitie inde a auto môžete naďalej využívať. Spätný leasing je niekedy zaujímavý aj pre to, že je možné auto na splátky zahrnúť do nákladov. Podrobné informácie o spätnom leasingu
[ Spätný leasing ].

 

 

Opeatívny leasing — Prenajímam si auto bez kúpy

Automobil si od leasingovej spoločnosti prenajmete. Operatívny leasing sa zvyčajne uzatvára na dobu 1 až 2 roky. Ak potrebujete auto, no nepotrebujete ho vlastniť, môže byť táto forma leasingu to najvhodnejšie pre vás. Majiteľom auta sa nikdy nestanete. Servis, poistenie či prípadné škodové záležitosti však hradí leasingová spoločnosť. Používajú ho najmä stredné a väčšie spoločnosti, ktoré majú veľa predajcov a nechcú mať starosti s udžiavaním vozového parku. Po uplynutí zmluvnej doby auto môžete vymeniť za nové alebo sa dohonúť na jeho odkúpení. Podrobné informácie o operatívnom leasingu
[ Operatívny leasing ].

 

 

Doba, počas ktorej je možné leasing splácať je najkratšia pri operatívnych leasingoch (1-2 roky). Najdlhšia je pri finančných a spätných leasingoch (zvyčajne 3-5 rokov). Zjednodušene sa dá povedať, že najnižšie splátky sa spájajú so spätnými leasingami, nasledujú finančné leasingy a najvyššie splátky majú operatívne leasingy. Najvyššie prvotné náklady sú pri spätných leasingoch, nasledujú finančné leasingy. Prvotné náklady neexistujú pri operatívnych leasingoch. Ak ste podnikateľ, doporučujeme vám poriadne si prepočítať operatívny leasing v porovnaní s finančným. Veľakrát je operatívny výhodnejší!

 

Leasing na auto získate ľahšie a rýchlejšie ako autoúver alebo pôžičku na auto. Niekedy je možné sa s leasingovou spoločnosťou dohodnúť na nepravidelných splátkach a auto využívať iba sezónne. Nevýhodou leasingu oproti úveru je aj to, že v extrémnom prípade skrachovania leasingovej spoločnosti musíte auto vrátiť a jednať sa o vyrovnaní.

 

 

Okrem auta sa dá na leasing zobrať aj motorka alebo stroje pre podnikateľov

Ak ste súkromná osoba, najpopulárnejšia voľba lízingu vo vašej situácií je pravdepodobne nové auto na leasing alebo leasing na ojazdené auto z autobazaru. Uvažovať tiež môžete o odstúpení leasingu, resp. pokračovaní leasingu (hľadajte "odobraté autá z leasingu").  Pri novom aute na splátky máte zvyčajne na výber. Leasing ponúka naraz aj niekoľko leasingových spoločností (hľadajte niekedy aj pod anglickým názvom "lease car"). Zaujímavá, moredná voľba pre vás môže byť aj leasing motocyklov.

 

Ak ste podnikateľ, máte na výber z viacerých možností. Firmy alebo živnostníci napríklad majú záujem o prenájom, teda leasing strojov. Leasingovať sa dá poľnohospodárska technika, zariadenia na vybavenie jedální či závodných kuchýň, kancelárska technika, strojové vybavenie fabrík, výroby. Lízingovať sa dajú aj služby. Na leasing strojov a zariadení budete musieť vyhľadať leasingové spoločnosti, ktoré sa na to špecializujú.

 

 

>>> Poračujte v čítaní: [ Ako získať leasing ]

 

Mohlo by vás zaujímať: [ Zoznam leasingových spoločností ]Novinky emailom

Dostávajte od nás informácie o leasingu