Informačný portál o leasingoch, úveroch a pôžičkách na auto

Povinné zmluvné poistenie (PZP)


 

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je poplatok, ktorý musíte zaplatiť každoročne ak vlastníte auto. Zaplatiť ho musíte aj vtedy ak s autom vôbec nejazdíte. Tieto peniaze slúžia na úhradu akejkoľvek škody, ktorú spôsobíte jazdou autom. Kažrdoročné povinné zmluvné poistenie môžete uzatvoriť pohodlne cez internet. V tomto článku vám ukážeme aj ako na to.

 

Povinnosť každoročhe platiť povinné zmluvné poistenie ukladá zákon č. 381/2001 o povinnom zmluvnom poistení. PZP sa uzatvára na dobu neurčitú s poistným obdobím 1 rok.

 

 

Porovnajte ceny pzp !

 

 

Aké škody povinné zmluvné poistenie (PZP) kryje:

 • škody na zdraví, náklady pri usmrtení pri autonehode
 • ak niekomu spôsobíte škodu na majetku (počítajú sa aj právne náklady)

 

 

Povinné zmluvné poistenie sa dá uzatvoriť priamo v niektorej z poistovní alebo finančnom centre. Ak hľadáte čo najnižšiu cenu PZP, tak využite porovnanie cien povinného zmluvného poistenia. Poistná zmluva uzavretá priamo v poisťovni je platná od dátumu jej podpísania. Poistná zmluva uzavretá online je platná od dňa kedy ste ju zaplatili. Tretí spôsob ako si zabezpečiť každoročné povinné zmluvné poistenie je kontaktovať osoby, ktoré sa zaoberajú sprostredkovaním povinných zmluvných postení — poradca PZP.

 

Uhradiť povinné zmluvné poistenie cez internet má niekoľko predností oproti návšteve poistovňe alebo návštevy poradkyne ohľadne PZP. V prvom rade je rýchle a bezpečné. Uzátvarate rovnako plnohodnotné poistenie ako pri návšteve kamennej pobočky. Výhodou je však rýchlosť akou ho dokážete uzatvoriť a to, že si môžete mnoho variantov a cien poistení porovnať z domu a nemusíte mať strach, že osoba, ktorá vám radí sleduje nejaké postranné sebecké úmysly.

 

Pri uzatvorení povinného zmluvného poistenia pomocou online kalkulačky PZP získate okamžitý prehľad cien a možnosť porovnania všetkých poisťovní ponúkajúcich PZP. Po vyplnení formulára vám obratom príde návrh poistnej zmluvy a biela karta. Poistná zmluva je ihneď po uhradení platby platná.

 

 

Akú výšku poistného budete platiť je tažké presne povedať dopredu. Každá spoločnost má vlastný vzorec, na základe ktorého robí výpočet. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že najdrahšie poistky majú mladí vodiči okolo 20 rokov. Starší vodiči s novými autami a minimálnou škodovou históriou zasa najnižšie. Nasledovné údaje sa zohľadňujú vo výpočte PZP:

 • údaje o vozidle: vek vozidla, výkon motora, objem valcov, hmotnosť vozidla
 • údaje o vlastníkovi vozidla: vek vodiča, bezškodový priebeh vodiča, miesto bydliska, povolanie vodiča, dĺžka vlastníctva vodičského oprávnenia
 • špecifické údaje: zľavy a bonusy pre existujúcich klientov poisťovne, osoby so zdravotným postihnutím

 

 

Po uzatvorení povinného zmluvného poistenia dostanete 2 doklady — bielu a zelenú karta. Na preukázanie platnosti zákonného poistenia vám budú slúžiť obidve. Musíte ich mať so sebou neustále vo vozidle.

 • Biela karta - slúži na preukázanie platnosti PZP na území Slovenskej republiky
 • Zelená karta - slúži na preukázanie platnosti PZP mimo územia Slovenskej republiky

 

 

Povinné zmluvné poistenie môžete zrušiť (vypovedať) 1-krát za rok a to najneskôr 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia. Pre lepšiu predstavu: Ak máte v roku 2015 v novembri uzatvorené PZP, do septembra 2016 môžete zrušiť toto poistenie a vymeniť ho za iné. Ak ho nezrušíte, poisťobňa vám automaticky predĺži poistku na ďalší rok. Výpoveď PZP musíte podpísať a doručiť do poisťovne včas. Môžete ju doručiť buď osobne, alebo poslať doporučenou poštou.

 

Povinné zmluvné poistenie (PZP) môže zaniknúť aj samo a to vtedy ak vám automobil odcudzia alebo ak ste mali autonehodu, pri ktorej ste auto kompletne zničili. Ak auto vyradíte z evidencie, tiež sa mu automaticky končí zmluvné poistenie a nemusíte ho ďalej platiť rovnako po to ako ho predáte — kedy auto mení majiteľa. V prípade neplatenia ste ako majiteľ povinný uzatvoriť nové PZP na zvyšok poistného obdobia v tej istej poisťovni.

 

 

Povinné zmluvné poistenie si môžete uzatvoriť v týchto poisťovniach:

 • Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s.
 • Astra poisťovňa
 • AXA pojištovna, a. s.., organizačná zložka Slovensko
 • ČSOB poisťovňa, a. s.
 • Generali Poisťovňa, a. s.
 • Groupama Garancia poisťovňa, a. s.
 
 • Komunálna poisťovňa, a. s., Vienna Insurance Group
 • Kooperativa poisťovňa, a. s., Vienna Insurance Group
 • Union poisťovňa, a. s.
 • Uniqa poisťovňa, a. s.
 • Wüstenrot poisťovňa, a. s.

 

 

 

>>> Čítajte ďalej: [ Veľké porovnanie povinného zmluvného poisteniaNovinky emailom

Dostávajte od nás informácie o leasingu