Informačný portál o leasingoch, úveroch a pôžičkách na auto

Spätný leasing


 

Pri spätnom leasingu ponúknete automobil alebo inú hmotnú vec, ktorú už vlastníte leasingovej spoločnosti. V okamžiku uzatvorenia zmluvy s leasingovou spoločnosťou sa automobil stáva jej majetkom a vy si jeho používanie prenajímate. Výhodou je získanie okamžitej hotovosti a splátky sa dajú dať do nákladov.

 

O ostatných druhoch leasingov ste si mohli prečítať v článku [ Leasing na auto ]. 

 

 

Spätný leasing je podobný leasingu finančnému. Leasingové spoločnosti, ktoré možňujú spätný leasing sa naň však pozerajú ako na osobitný druh leasingu. Súkromné osoby, podnikatelia alebo dokonca firmy ho využívajú za účelom získania voľných finančných prostriedkov z áut, strojov alebo dokonca budov, ktoré vlastnia. Z hľadiska jednoduchosti je spätný leasing ľahšie možné získať ako úver alebo finančný leasing. Naviac, oproti finančnému leasingu, nájdete spoločnosti, ktoré pre vozidlá navyžadujú havarijné poistenie.

 

Pre spätný leasing sa podnikateľ rozhoduje vtedy, ak napríklad potrebuje kúpiť nový stroj na rozšírenie výroby. Finančnú hotovosť ňaň potrebnú nemá k dispozícii. Keďže ešte len nedávno začal podnikať, banka mu neposkytne úver (nemá ešte ani prvé daňové priznanie). Keďže stroj nikto neprenajíma na operatívny lízing, zostáva mu ešte odpredať jeho auto v hodnote 10.000€ lízingovej spoločnosti, táto forma sa nazýva spätný leasing automobilu. K poslednej možnosti, odpredaju auta, sa uchýliť nechce, pretože je potrebné na rozvoz tovaru. Pri spätnom leasingu automobil môže aj naďalej používať.

 

 

Jednoduchý ilustračný príklad spätného lízingu:

 

Odhadovaná cena automobilu 10.000€
Akontácia (prvá veľká splátka) 3.500€
Rozdiel medzi cenou a akontáciou (10.000 - 3.500) 6.500€
Mesačná splátka / 60 splátok (5 rokov) 225€
Preplatíte spolu (Náklady na získanie 6.500€) / 5 rokov 3.500€

 

Vysvetlenie príkladu: Vaše auto v hodnote 10.000€ ste predali leasingovej spoločnosti. Z predajnej ceny automobilu vám leasingová spoločnosť odpočítala 3.500€ — akontáciu, ako keby ste už prvú mimoriadnu splátku za automobil zaplatili. Na účet vám previedla 6.500€. Máte teda stále automobil, ktorý využívate, patrí však leasingovej spoločnosti. Chýba vám dosplácať 6.500€. Tieto dosplácate v 60-tich splátkach po 225€. Náklady na získanie 6.500€ sú 3.500€. Potrebný stroj sa dá kúpiť za menej ako 6.500€ — úspech.

 

 

Z daňového hľadiska musíte zvlášť vyriešiť príjem peňazí a potom pokračujete podobne ako pri finančnom leasingu. Ak vás zaujíma ako leasing pripísať do nákladov, prečítajte si článok
[ Leasing auta a dane ]

 

 

Čo všetko je možné leasingovej spoločnosti odpredať na spätný leasing:

 • Osobné alebo firemné automobily
 • Jazdené automobily 
 • Stroje a ťažká technika (ťahače, návesy, prívesy, autožeriavy, automiešačky, cisterny, atď.)
 • Dopravné prostriedky ako napríklad autobusy
 • Stroje a technika využívaná v poľnohospodárstve
 • Iné technologické zariadenia ako napríklad strojové vybavenie fabrík

 

 

Aký je postup pri uzatváraní zmluvy na spätný leasing:

 • ako prvé podáte žiadosť u jednej, lepšie však u viacerých leasingových spoločností
 • leasingové spoločnosti vypracujú ponuky a navrhnú vám varianty poistenia splácania
 • vyberiete si najvýhodnejšiu leasingovú ponuku
 • predložíte potrebné doklady (zoznam nájdete nižšie)
 • leasingová spoločnosti vypracuje všetky potrebné doklady
 • uzatvoríte zmluvu o spätnom leasingu
 • leasingová spoločnosť vám presunie finančné prostriedky na váš účet

 

 

Tlačivá potrebné k získaniu spätného leasingu sú rovnaké ako pri všetkých ostatných formách leasingov. Jediný doklad, ktorý potrebujete navyše je výpis z účtu. Zoznam potrebných tlačív a toho čo potrebujete leasingovým spoločnostiam dokladovať nájdete v článku [ Ako získať leasing ]

 

 

>>> Čítajte ďalej: [ Vyberte si z konkrétnych ponúk spätného leasingu ]Novinky emailom

Dostávajte od nás informácie o leasingu